Aktuality‎ > ‎

"Kratochvílné povídání

přidáno: 11. 3. 2013 4:51, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 11. 3. 2013 5:10 ]
o pivu, víně a jiných darech" jsme si mohli poslechnout 8.3.2013, které připravila Maruška Kroutlová, členka našeho klubu.  Pivo je staroslověnské slovo, které označovalo „nápoj nejobyčejnější a nejrozšířenější“ a bylo oblíbené již v Antice. Jak pivo, tak i víno se díky mnichům přeneslo až do současnosti (vínu by se mělo věnovat tolik pozornosti, jako ženě). Mezi další oblíbené pochutiny patří kakao a z něho připravovaná čokoláda

Pití kávy se rozšířilo již v 15.století mimo oblast Arabského poloostrova do blízkých zemí Orientu, kde v jednotlivých městech vznikaly hojně navštěvované kavárny. V roce 1517 přivezla turecká vojenská výprava kávu z Egypta do Cařihradu. Do konce 17. století se podávání kávy v kavárnách výrazně rozšířilo i do vnitrozemí a stalo se běžným téměř ve všech zemích Evropy. První pražská kavárna byla otevřena roku 1714 pod malostranskou Mosteckou věží a provozoval ji Arab.

Další potěšení nám přináší všeobecně JÍDLO a stolování. Nůž se používal vždycky, lžíce až od 13.st., vidlička se objevila v Itálii roku 1023 a byla církví odmítána. Přesto se na přelomu 16. a 17. st. rozšířila i přes odpor církve.
Comments